Klub

Van Gaal: Fosu-Mensah może być drugim Schweinsteigerem

Timothy Fosu-Mensah

Louis van Gaal przyznał, że do tej pory nie wie na jakiej pozycji Timothy Fosu-Mensah jest najlepszy. Według menadżera Tim może być drugim Bastianem Schweinsteigerem, który w trakcie swojej gry w Bayernie Monachium grał na wielu pozycjach w zależności od potrzeby chwili.

Timothy w czasie swojej gry w drużynach młodzieżowych Manchesteru United zaliczył epizody na kilku pozycjach. Grał jako środkowy obrońca, boczny obrońca i środkowy pomocnik. Sytuacja nie zmieniła się w seniorskiej drużynie. Louis van Gaal ustawiał Holendra na każdej pozycji w linii defensywnej.

– Jego pozycja jest zależna od braków w naszej kadrze. Jak pewnie zauważyliście, często ustawiam piłkarzy na pozycjach na których wcześniej nie mieli okazji grać. Dzieje się tak, ponieważ niektórzy piłkarzy posiadają umiejętności, które predysponują ich do gry w wielu miejscach na boisku. W obecnym futbolu nie należy sztywnie podchodzić do pozycji piłkarza. Należy sobie stawiać pytanie czy dany zawodnik posiada umiejętności, które pozwolą mu wypełnić zadania przydzielone do danego miejsca na boisku. Najlepszym przykładem jest Bastian Schweinsteiger. Przed moim przyjściem na Allianz Arena grał na prawej pomocy, jednak zauważyłem, że lepiej spisałby się w środku pola. Od tamtego czasu nikt nie wyobraża sobie go na skrzydle, ponieważ jest naturalnym środkowym pomocnikiem. – mówi van Gaal.

Menadżer przypomniał również o swoich osiągnięciach w dziedzinie wprowadzania młodych piłkarzy do zespołów przez siebie prowadzonych.

Zawsze dawałem szanse młodym piłkarzom. Zaczynałem jako trener/menadżer 2. drużyny AZ Alkmaar. Gdy przejąłem pierwszą drużynę pięciu piłkarzy 2. drużyny z miejsca stało się filarami pierwszego składu. W Ajaxie dałem szansę Patrickowi Kluivertowi, który zaczynał jak Marcus Rashford. W Bayernie był Thomas Muller, a w Barcelonie Andres Iniesta i Xavi. Nie chodzi o wiek, a umiejętności.

Dodaj komentarz

Please Login to comment
X